یکشنبه، 24 تیر، 1403

فرهاد زیویار با اشاره به اینکه شهید فرهنگ‌ساز است، گفت: فرهنگ ایثار و شهادت یکی از موضوعات اساسی و سنت‌های بشر به حساب می‌آید.

یادواره یک هزار و ۵۰۰ شهید والامقام شهرستان بروجرد با سخنرانی حسین‌رضا صادقی، مسئول دفتر نظارت‌های ویژه کل سپاه کشور، امروز، ۲۲ اسفندماه در مصلی نماز جمعه بروجرد و همچنین یادواره ۱۱۱ شهید گرانقدر بخش بیرانوند در سالن ورزشی جاویدالاثر کرم‌جان کرمی این بخش برگزار شد.
فرهاد زیویار، استاندار لرستان در یادواره شهدای بیرانشهر با بیان اینکه شهید فرهنگ‌ساز است و این فرهنگ یکی از موضوعات اساسی بشریت است، اظهار کرد: تعابیر و تعاریف متعددی در رابطه با شهید مطرح شده که یک تعبیر و عبارت معروف هست که شهید قلب تپنده تاریخ است. این تعبیر نشانه‌ای از زنده بودن شهید است که در قرآن به آن اشاره شده است، شهید نه برای خودش و نه برای کشور و تاریخش مرگ ندارد.
وی با اشاره به اینکه شهید فرهنگ‌ساز است، اضافه کرد: فرهنگ ایثار و شهادت یکی از موضوعات اساسی و سنت‌های بشر به حساب می‌آید، اگرچه باب شهادت در اسلام و -انقلاب اسلامی ورق‌های زرینی به این ظرفیت اساسی برای بشر اضافه کرده است. شهادت وجوه مختلفی دارد، یک وجه آن به این موضوع برمی‌گردد که شهید قبل از اینکه شهید شود باید به درجه شهادت نائل شود. شهیدان بزرگوار همین خطه قبل از اینکه شهید شوند به درجه شهادت نائل آماده‌اند، یعنی به درک آن فداکاری و جان‌فشانی که برای کشورشان لازم است، رسیدند.
استاندار لرستان با تأکید بر اینکه ما شهیدان و ایثارگرانی داریم که الان زنده هستند، رزمندگان بزرگی مانند فرمانده لشکر ۸۴ و فرمانده لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) داریم که به این مرز و بوم خدمت کرده‌اند، ادامه داد: وجه دوم شهدا به یک وجه معنوی بر می‌گردد که در قرآن خیلی به آن اشاره شده است، شهید زنده است همه ما می‌دانیم، شهید رزق و روزی دارد یعنی بعد از شهادت نیز این کارش تا قیام قیامت در محضر خدا روزی‌خوار است، عملش به هیچ وجه ضایع نمی‌شود و مسرت و خوشحالی دارد و رحمت الهی و رستگاری را برای خودش به ارمغان آورده است.
وی با بیان اینکه وجه اجتماعی شهدا مقداری تکلیف ما را سنگین می‌کند، وجهی است که اثر آن در دنیا مشخص است، گفت: مجسم کنید اگر این شهیدان نبودند از ایران، لرستان و بخش بیرانوند چه چیزی باقی می‌ماند؟ پس این وجه دنیایی تکلیف ما را سنگین می‌کند. شهدا می‌توانند برای ما در رزم و دفاع فرهنگ‌سازی کنند، شجاعت یکی از خصلت‌های ویژه به حساب می‌آید، اگر این نیم درصد شهیدان نسبت به جمعیت کشور نیز برای دفاع از مرزهای کشور نمی‌رفتند، در همه ادوار به‌ویژه در دوران انقلاب اسلامی از کشور چه چیزی باقی می‌ماند، از شناسنامه هویتی ما ایرانی، لرستانی، بیرانوندی و بیرانشهری بودن چیزی باقی نمی‌ماند.
زیویار با بیان اینکه کار شهیدان تاریخ‌سازی، هویت‌سازی، حفظ کشور و نوامیس آن به حساب می‌آید، اضافه کرد: وظیفه ما این است که نسبت به شهدا، ایثارگری‌ها و کار بزرگی که تیمسار بیرانوندها انجام دادند، ادای دِین کنیم.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه همه ما در هر نقطه از کشور که هستیم وظیفه داریم در رابطه با این موضوع تبیین داشته باشیم، افزود: اگر الان در کنار یکدیگر جمع شدیم، می‌خواهیم این ظرفیت‌های خوب و خاص از شهدا را هم به خودمان و هم به جامعه‌ای که به یمن ایثارگری‌های این شهدا به‌دست آمده و حفظ شده گوشزد کنیم.
یادآور می‌شود، یادواره سرداران و ۳۳۶ شهید شهرستان پلدختر فردا، ۲۳ اسفند با سخنرانی مرتضی کشکولی، فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان برگزار می‌شود.

چاپ   ایمیل

Publish modules to the "offcanvas" position.