یکشنبه، 24 تیر، 1403

در راستای کنگره 6544 شهید استان لرستان :حدود 2هزار تاریخ شفاهی والدین شهدا در لرستان ثبت و ضبط شده است

مدیرکل و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان: در طول سه ماه یک بیش از هزار و 900 مورد از خاطرات شهدا با 30 تیم مستند ساز ثبت و ضبط شده است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر هبت اله هاشمی، در دوم خرداد ، در اولین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت که در سال جدید با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور برگزار شد، اظهارداشت: این ایام اوج قدرت نمایی مردم لُر در دوران دفاع مقدس است و مقام معظم رهبری در آن روزها در پیامی فرمودند: نبرد فرزندان لُر قبل از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است.
مدیرکل و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان افزود: در دوران دفاع مقدس در این ایام، ما در دو روز 295 نفر شهید دادیم، شهدایی همچون شهید میرشاکی، شهید شکارچی که همه فرمانده بودند.
وی با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان کرد: در روز آزادسازی خرمشهر نیز 169 شهید از استان لرستان به درجه رفع شهادت نائل آمدند.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی دهه کرامت را گرامی داشت و خاطرنشان کرد: در دهه کرامت نیز 18 جوان ما در پادگان امام علی(ع) در یک ساعت شهید شدند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز ششمین جلسه شورای ترویج در حال برگزاری است که پنج جلسه در سال گذشته با حضور استاندار، معاونین و همه مجموعه برگزار شده است، گفت: شورای ترویج برای همه دستگاه ها است و به حکم استاندار همه دستگاه ها عضو شورای ترویج هستند.
مدیرکل و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان با اشاره به پیش رو بودن کنگره 6551 شهید استان لرستان، خاطرنشان کرد: نزدیک به 90 درصد برنامه ها عملی شده و تا اواخرشهریور و اوایل مهر کنگره با پنج پیش اجلاسیه، و دیداری با رهبر معظم انقلاب انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: تاکنون 265 جلسه و یادواره مربوط به کنگره در طول این یک سال برگزار شده است و در زمینه ثبت و ضبط تاریخ شفاهی خانواده شهدا نیز در طول سه ماه یک هزار و 900 مورد از  خاطرات شهدا با 30 تیم مستند ساز ثبت و ضبط ده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر هاشمی بیان کرد: در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فرقی بین نهادهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان نیست بلکه همه در حوزه ایثار و شهادت مشغول فعالیت هستند.
وی یادآور شد: به نیت هر شهید در سال گذشته سه نهال کاشته شده است که در مجموع 18 هزار درخت به نیابت شهدا کاشته شد.
مدیر کل و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان با اشاره به اینکه 170 شهید جاوید الاثر استان لرستان تا به امروز یادمان نداشتند، خاطرنشان کرد: دیروز(1خرداد) با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی یادمان 52 شهید شهر خرم آباد افتتاح شد و یادمان شهدای جاویدالاثر در همه شهرستان ها انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه شورای ترویج در شهرستان ها نیز با حضور فرمانداران برگزار می شود، اظهارکرد: پنج گلزار شهدا در استان لرستان امروز تبدیل به کانون فرهنگی شده و محل برگزاری مراسم رسمی هستند و در دیگر شهرستان ها نیز این اقدام در حال انجام است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر هاشمی بیان داشت: در استان لرستان یکدلی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد.

 

چاپ   ایمیل

Publish modules to the "offcanvas" position.